
Buraki cukrowe wysiewamy zazwyczaj w kwietniu.
Nie ma co ukrywać – buraki cukrowe to rośliny dość wymagające w uprawie. Ta dwuletnia roślina okopowa ma duże znaczenie dla wielu gospodarstw rolnych. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ponieważ bulwy są wykorzystywane do produkcji cukru, a liście do produkcji nawozu lub paszy dla przeżuwaczy. Uprawa tej rośliny jest jednak korzystna i ze względu na fakt, że burak cukrowy pozostawia glebę w bardzo dobrym stanie, co czyni go cenną rośliną w płodozmianie polowym. I za to ją kochamy! Co trzeba wiedzieć o uprawie buraka cukrowego?
Jakie przedplony są dobre dla buraków?
Najlepszymi przedplonami, jakie można sobie wyobrazić pod uprawę buraka cukrowego, są zboża, głównie pszenica i jęczmień. Pozostawiają glebę w dobrym stanie dla buraków i opuszczają pole już w sierpniu, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do uprawy buraków. Rośliny strączkowe są bardzo dobrą alternatywą dla zbóż. Nigdy jednak nie należy wybierać traw, koniczyny, ziemniaków czy kukurydzy.
Jakiej gleby potrzebują buraki cukrowe?
Gleba pod buraki cukrowe musi mieć strukturę grudkową, być dobrze napowietrzona i bogata w próchnicę oraz dostarczać roślinom fosforu, potasu i magnezu. Odczyn gleby musi być uregulowany, około 6,2-7 pH.
Jak nawozić buraki cukrowe?
Przyjmuje się, że do uzyskania plonu 70 t/ha potrzeba ok. 400 kg/ha potasu, 120 kg/ha sodu, 70 kg/ha fosforu i 300 kh/ha potasu. Burak cukrowy wymaga intensywnego nawożenia makroelementami w celu uzyskania korzystnych plonów. Nie należy zapominać o mikroelementach (takich jak bor, mangan i cynk).
Jesienią dobrze jest zastosować nawozy fosforowo-potasowe, w zależności od zasobności gleby – dawkę nawozu należy zawsze ustalać na podstawie jej analizy. Nawożenie magnezem najlepiej wprowadzać poprzez przedsiewne nawożenie magnezem w postaci stałej lub w nawozach wieloskładnikowych. Zalecane dawki azotu wahają się od 40 do 160 kg N/ha. Nawożenie borem jest zalecane tylko jako środek profilaktyczny.
Jakie są warunki do siewu buraka cukrowego?
Buraki cukrowe wysiewamy zazwyczaj w kwietniu, jeśli temperatura gleby w tym miesiącu jest wyższa niż 5°C. Przyjmuje się, że optymalny wysiew buraków powinien wynosić od 80 do 100 tys. roślin/ha. W dobrych warunkach głębokość siewu nie powinna przekraczać 2 cm – płytszy siew stosuje się na glebach wilgotnych i słabiej nagrzewających się. Najwyższe plony uzyskuje się po około 180 dniach wegetacji. Dobra pogoda w lecie sprzyja szybszemu dojrzewaniu, natomiast ulewne deszcze opóźniają zbiory.